تنفس دهانی یکی از شایع‌ترین مشکلاتی است که در کودکان (مخصوصاً آن هایی که سنشان پایین تر است) مشاهده می شود. اگر شما هم کودکی دارید که به جای تنفس درست از بینی، فقط از دهان نفس می کشد حتما این مقاله را بخوانید تا ببینید تنفس دهانی دقیقا به چه معناست، چه مشکلاتی ایجاد می کند و چرا نباید آن را نادیده گرفت. با دکتر دندان همراه باشید.

تنفس دهانی چیست؟

همانطور که می دانید فرآیند تنفس یا نفس کشیدن، به کمک دهان و بینی انجام می شود و ترکیبی از دم و باز دم است. در حالت عادی امکان ندارد کودک یا هر شخص دیگری برای نفس کشیدن تنها از دهان یا فقط از بینی کمک بگیرند، مگر اینکه مشکلی در سیستم تنفسی وجود داشته باشد یا افراد بر حسب عادت فقط از طریق دهان نفس بکشند.

زمانی که کودک شما عادت داشته باشد بنا به هر دلیلی از طریق دهان نفس بکشد مشکلاتی برایش به وجود خواهد آمد که می تواند سلامت او را تحت تاثیر قرار دهد.

تنفس دهانی کودکان. یک کودک که در حال خوابید دهانش باز است

نفس کشیدن از دهان چه مشکلاتی ایجاد می کند؟

به طور کلی تنفس دهانی می تواند دست کم 3 مشکل بزرگ و مساله ساز زیر را در کودکان ایجاد کند:

پوسیدگی دندان

در تنفس نرمال، جریان هوای ورودی، ابتدا وارد بینی می شود. در داخل بینی ساختارهایی وجود دارند که این هوا را مرطوب، گرم و تصفیه می کند. هوای مرطوب و گرم شده سپس از طریق پشت بینی و گلو وارد ریه ها می شود و مورد استفاده بدن قرار می گیرد.

اما زمانی که هوا به جای بینی؛ وارد دهان شود، بدون اینکه هیچ تغییری روی آن ایجاد شود، مستقیما وارد ریه ها می شود. این هوا، نه گرم می شود، نه مرطوب هست و نه گرد و غبار و آلاینده های جزئی آن گرفته شده.

وجود چنین هوایی در درجه اول باعث خشک شدن دهان و تحریک غدد بزاقی می شود که در ادامه درباره آن ها توضیحات بیشتری داده شده است. خشکی دهان مستقیما می تواند باعث پوسیدگی دندان کودکان شود و دندان های کودکان را با خطر نابودی مواجه کند. بنابراین کودکانی که تنفس دهانی دارند اولین مشکلشان این است که اغلب دندان هایشان دچار خرابی و پوسیدگی می شود.

گود شدن سقف دهان

عبور جریان هوا (چه دم و چه بازدم) باعث تکامل حفره بینی و بهبود تنفس می شود. اگر از بینی نفس کشیده شود، سایز و اندازه مجرای بینی نرمال بوده و به اندازه کافی بزرگ می شود. اما زمانی که کودک از طریق دهان نفس می کشد جریان هوا باعث گود شدن بیش از حد سقف دهان و کوچک شدن حفره بینی می شود.

برای درک بهتر این موضوع بهتر بیایید درباره شکل مجرای بینی و سقف دهان صحبت کنیم. مجرای بینی به شکلی مثلثی شکل است که قاعده آن را سقف دهان ما شکل می دهد. زمانی که سقف دهان گود شود یعنی قاعده بینی بالاتر آمده و مجرای آن تنگ تر می شود. زمانی که این اتفاق بی افتد نفس کشیدن از طریق بینی دشوار شده و بعدها ممکن ست کودک کلالا از طریق بینی نفس نکشد.

خشک شدن غدد بزاقی

چند غده بزاقی هستند که مسئول مرطوب نگاه داشتن دهان ما هستند. این غدد باعث می شوند تقریبا همیشه دهان خیس و نمدار باشد. اما زمانی که کودک تنفس دهانی دارد هوا باعث می شود بزاق خشک بشود و هرچه غدد بیشتر بزاق ترشج کنند باز هم نمی توانند باعث مرطوب شدن دهان شوند. که این می تواند به نوعی باعث علت بوی بد دهان در بسیاری از بچه ها شود.

سرماخوردگی و مشکلات تنفسی دیگر

به مرور زمان ممکن است کودکانی که مشکل تنفس از طریق دهان دارند بیشتر از بچه های دیگر به سرماخوردگی و مشکلات مشابه دیگر مواجه شوند.

علائم تنفس دهانی در کودکان چیست؟

بچه هایی که از طریق دهان نفس می کشند معمولا دهانشان همیشه باز است. به جز این موارد زیر می تواند نشاان دهنده این مشکل در کودکان باشد:

  • خشک بودن لب ها
  • پوسته پوسته شدن لب ها
  • بوی بد دهان
  • پوسیدگی شدید دندانی
  • خروپف کردن در شب
  • بیدار شدن مکرر از خواب به دلیل خشک شدن دهان

البته توجه کنید که بعضی اوقات ممکن است بچه ها به صورت موقت و بنا به دلایلی مانند نامناسب بودن بالشت یا محل خوابشان دچار تنفس دهانی شوند که این طبیعی است. اما زمانی  که در طول روز متوجه علائم مذکور بودید حتما در اولین فرصت و پیش از آنکه دیر شود برای مدیریت و برطرف کردن این مشکل به متخصص دندانپزشکی کودکان مراجعه کنید.

برای برظرف کردن مشکل نفس کشیدن از دهان چکار کنیم؟

بسیار مهم است که در همان سنین خردسالی به محض مشاهده اولین علائم تنفس دهانی حتما و حتما به یک دندانپزشک یا متخصص دندانپزشکی کودکان یا پزشک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید. زیرا در صورت ادامه دار بودن این وضعیت در آینده حتی اگر کودک بخواهد از بینی نفس بکشد ممکن است به مشکل بر بخورد و موفق به انجام این کار نشود.

پاسخ به سوالات رایج درباره تنفس دهانی کودکان

اگر تنفس دهانی در کودکان را درمان نکنیم چه اتفاقی می افتد؟

اگر کودک همچنان و برای مدت طولانی به جای تنفس از بینی از دهان نفس بکشد، مشکلات زیادی پیش می آید. به عنوان مثال بینی کم کم کوچک شده و کارایی واقعی خود در بویایی و تصفیه هوا را از دست می دهد. این می تواند علت سخت نفس کشیدن از بینی در کودکان نیز شود.

بهترین سن برای درمان تنفس دهانی چه سنی است؟

در کودکان بهتر است به محض مشاهده نفس کشیدن کودک از دهان و پیش از تبدیل شدن به عادت از یک دندانپزشک کودکان یا متخصص اطفال کمک گرفته شود. در بزرگسالان نیز بیشتر اوقات تنفس دهانی در شب و حین خواب اتفاق می افتد در صورت مشاهده علائم خشکی دهان بهتر است با دندانپزشک و پزشک صحبت شود.

این پست چقدر تونست بهت کمک کنه؟

امتیاز از راست به چپ بیشتر میشه!

میانگین امتیازات / 5. تعداد امتیازات

تا حالا کسی نظر نداده تو اولین نفر باش

ما متاسفیم که این پست براتون مفید نبوده

لطفا بهمون کمک کنید این پست رو بهتر کنیم

میشه لطفا بگی چطور میتونیم پست رو بهتر کنیم؟

یک دیدگاه درباره چیزی که خواندید بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.