برای عزیزانی که یک یا چند دندان (یا تمام دندان های) خود را از دست داده اند، دندان مصنوعی یکی از معمولی ترین و رایجترین روش های جایگزینی هست. زیرا به نسبت روش های جایگزین دیگر، هزینه دندان مصنوعی بسیار کمتر است و تقریبا برای همه قابل پرداخت است. در این صفحه لیست قیمت دندان مصنوعی در سال 1400 درج شده و برای داشتن دید روشن تر و بهتر از پروتز دندان مصنوعی، ویدئوها و تصاویر مرتبط نیز قرار داده شده است. سعی کنید تمام ویدئوها را تماشا کنید و نظرات خود را در خصوص نرخ و تعرفه پروتزهای دندان مصنوعی در بخش دیدگاه ها با ما در میان بگذارید.

جدول کلی قیمت دندان مصنوعی در سال 1400

به طور کلی و در یک نگاه می توانید لیست قیمت دندان مصنوعی در سال 1400 را در قالب این جدول ببینید. برای جزئیات بیشتر ادامه مقاله را نیز مطالعه بفرمایید.

آیتمهزینه (تومان)
هزینه یک دست دندان متحرک از 4 میلیون به بالا (هر فک)
قیمت دندان پارسیل کروم کبالت دو طرفهاز 4 میلیون به بالا (هر فک)
قیمت دندان مصنوعی تکه ای ژله ای تا سقف ۵ دندان  از 900 هزار تومان به بالا
قیمت دندان مصنوعی ثابت (متکی بر ایمپلنت)از 20 میلیون به بالا
قیمت بریج دنداناز 900 هزار تومان به بالا
جدول لیست قیمت دندان مصنوعی در سال 1400

انواع دندان مصنوعی کدامند؟

به دندان های مصنوعی اصطلاحا دنچر گفته می شود. آن ها دو دسته هستند یا متحرک هستند یا ثابت. در ادامه ابتدا متحرک ها را بررسی می کنیم بعد درباره ثابت ها چیزهایی خواهیم گفت. ضمن بررسی هر کدام هزینه دندان مصنوعی در سال 1400 را نیز دوباره مرور خواهیم کرد.

دنچر یا دندان مصنوعی متحرک

قیمت بهترین دندان مصنوعی متحرک (در ایران)به ازای هر دو فک از 10 میلیون به بالا

اغلب پروتزهای دندان مصنوعی، متحرک هستند. یعنی همینطوری چشمی هم می‌توانید ببینید که اغلب آدم‌های اطرافتان که دندان‌هایشان را از دست داده‌اند، از این دست پروتزها دارند. متحرک بودن دندان مصنوعی به این معناست که شما می‌توانید آن‌ها را هر زمان که خواستید بردارید و دوباره روی قوس فکی قرار دهید.

آن‌ها چون ثابت نیستند و به جایی اتصال دائم ندارند، به راحتی قابل جابجا شدن هستند. شما می‌توانید پروتز را شب‌ها قبل از خواب از دهان در بیاورید و صبح اول وقت، بعد از بیدار شدن آن‌ها را دوباره استفاده کنید. خود دندان مصنوعی متحرک به 2 دسته تقسیم می‌شود. آن‌ها یا کامل هستند یا ناکامل. درباره هر دو نوع در ادامه توضیحات بیشتری نوشته‌ایم. (حتما به تصاویر درج شده در ادامه با دقت نگاه کنید)

1. پروتز دندان مصنوعی متحرکِ کامل

قیمت دندان مصنوعی متحرک حداقل از 4 میلیون به بالا (برای هر فک)

برخی از مردم زمانی که تنها یک دندان خود را از دست داده اند ترجیح می دهند جای خالی آن را با روشی مثل ایمپلنت دندان یا بریج دندان پر کنند. اما هزینه کاشت دندان با ایمپلنت یا بریج دندان زیاد است.بنابراین برای افرادی که تمایلی ندارند هزینه زیادی برای این روش ها پرداخت کنند پروتزهای کامل و متحرک مناسب ترند زیرا هزینه و یا لیست قیمت بهترین دندان مصنوعی متحرک و کامل بسیار مقرون به صرفه تر از هر واحد ایمپلنت و یا بریج های مرسوم است.

2. پروتز دندان مصنوعی پارسیل یا تکه ای

قیمت دندان مصنوعی تکه ای در سال 1400 حداقل از 900 هزارتومان به بالا

اگر تعداد کمی از دندان های خود را از دست داده باشید باز هم راه حل ارزان قیمت تری از ایمپلنت ها و بریج ها پیش رویتان قرار دارد. این راه حل پروتز متحرک ناکامل یا پارسیل است. پارسیل به معنای جزئی و ناکامل است.

به این پروتزها در اصلاح عامله دندان مصنوعی تکه ای هم گفته می شود. پروتزهایی متحرک پارسیل چند مدل هستند که شناخته شده ترین آن ها عبارتند از:

دندان مصنوعی ژله ای
لیست قیمت دندان مصنوعی ژله ای (آکریلیکی) تا سقف ۵ دندان   از 900 هزارتومان به بالا

دندان مصنوعی ژله ای این روزها بسیار پرطرفدار شده است. در ساختار آن هیچ فلزی وجود ندارد و کاملا انعطاف پذیر است. ممکن است آن را با نام دندان مصنوعی فلکسی هم بشناسید و قطعا از این به بعد بیشتر درباره آن می شنوید زیرا قیمت آن نسبت به هزینه دندان مصنوعی کامل و کروم کبالت کمتر است.

شاید این مقاله هم به دردتون بخوره 👈 دندان مصنوعی سرامیکی چیست؟

دندان مصنوعی کروم و کبالت
هزینه دندان مصنوعی کروم و کبالت در سال 1400 از 4 میلیون به بالا (هر فک)

پروتز دندان مصنوعی ثابت

مجددا اگر تمام دندان ها از دست رفته باشد و بخواهید آن ها را جایگزین کنید یک گزینه روی میز برای شما پروتز کامل است. ولی اگر مایل نیستند که پروتزهایتان متحرک باشند و دوست دارید کاملا ثابت باشند، می توانید پروتز دندان ثابت بگذارید. این پروتزها به طور مشابه دو دسته هستند یا کامل هستند یا تکه ای.

– پروتز دندان مصنوعی ثابت کامل (موسوم به اوردنچر)

هزینه و قیمت دندان مصنوعی ثابت در سال 1400از 20 میلیون به بالا

اوردنچر یا پروتز دندان مصنوعی بر پایه ایمپلنت، نسل جدیدی از پروتزهای دندان است. این پروتزها ترکیبی از ایمپلنت دندان + دندان مصنوعی هستند. اصطلاحا به آن ها اوردنچر نیز گفته می شود. آن ها می  توانند جایگزین تمام دندن های از دست رفته یک یا هر دو فک شوند.

روند کار به این صورت است که در مجموع به تعداد 4 تا 6 ایمپلنت در دو فک بالا و پایین کاشته می شود و بعد از بهبودی کامل، اوردنچر یا پروتز دندان مصنوعی را روی ایمپلنت ها سوار می کنند. هزینه دندان مصنوعی بر پایه ایمپلنت هرچند کمی زیاد است اما روش خوبی برای جایگزین کردن تمام دندان های از دست رفته است.

– پروتز دندان مصنوعی ثابت تکه ای و ناکامل (بریج)

بریج ها نوعی پروتز دندانی ثابت هستند و زمانی استفاده می شوند که 1 یا نهایتا چند دندان مجاور از دست رفته باشد. آن ها البته نصبتا تهاجمی هستند و هزینه بیشتری از دندان مصنوعی دارند. توضیح بیشتر بریج دندان در این صفحه بیشتر از این جایز نیست زیرا بحث آن ها بسیار گسترده است و باید در مقاله ای دیگر بررسی شود.

فقط همین را بدانید که هزینه بریج دندان در سال 1400 دست کم از 800 هزار تومان شروع می شود و  بسته به انواع مختلف آن ممکن است هزینه آن ها به بیش از 10 میلیون تومان نیز برسد. البته تعرفه برخی از این بریج ها بسیار بیشتر از قیمت دندان مصنوعی است.

چه وقت برای دندان مصنوعی اقدام کنیم؟

(پاسخ کوتاه: حداقل 2 ماه بعد از کشیدن دندان)

اگر قرار است یک دست دندان کامل را جایگزین دندان های پوسیده یا از دست رفته خود کنید، بعد از کشیدن آخرین دندان در قوس فکی، باید 2 ماه صبر کنید تا بتوانید برای درخواست و ساخت دندان مصنوعی اقدام کنید. طی این دو ماه لثه به اندازه قابل انتظار تحلیل رفته و آماده قالبگیری و استفاده از پروتز متحرک دندان است. (اگر قصد دارید به زودی دندان های خود را بکشید حتما سری به مقاله “کشیدن دندان” بزنید ما در آن مقاله همه چیز درباره این فرآیند را توضیح داده ایم.)


مراحل مختلف قالبگیری دندان مصنوعی

در ادامه با مراحل ساخت پروتز متحرک دندان آشنا خواهید شد. برای نوشتن مراحل از این ویدئو استفاده شده که در آن دکتر پویان سعیدی توضیحات کاملی در این باره ارائه داده اند.

بعد از اینکه لثه بهبود یافت، شما به مطب متخصص پروتز دندان یا دندانپزشکان واجد شرایط اینکار مراجعه می کنید. بعد از معاینه و ارزیابی اولیه بحث درباره قیمت و هزینه دندان مصنوعی و در نهایت، از قوس فکی شما، قالبگیری انجام می شود. ممکن است در این جلسه قیمت دندان مصنوعی به شما اعلام شود ولی از شما درخواست نشود.


قالب گیری از قوس فکی و لثه ها

برای اینکار از قالب هایی که به آن ها اصطلاحا “ترِی” می گویند استفاده می شود. این تِرِی ها، قالب های پلاستیکی هستند که از قبل و در شماره بندی های مختلف ساخته می شوند. دندانپزشک بر اساس سایز قوس فکی شما، شماره تری مناسب را برای‌تان مشخص کرده و از آن برای قالب گیری استفاده می کند.


برای گرفتن قالب از دندان ها، از پودری استفاده می شود که در اصطلاح دندانپزشکی به آن آلژینات گفته می شود. این پودر با آب مخلوط شده تا به یک قوام اولیه و خمیرمانندی دست پیدا کند. دندانپزشک متخصص پروتز، خمیر آلژینات را داخل تری گذاشته و سپس تری را روی قوس فکی شما قرار می دهد تا قالب اولیه از دندان های شما تهیه شود


فرستادن قالب به لابراتوار

بعد از چند دقیقه خمیری که اکنون به شکل لثه شما در آمده، خشک شده و با تری به لابراتوار فرستاده می شود تا از روی آن دست دندان مصنوعی شما ساخته شود. در لابراتوار، از قالبی که دندانپزشک گرفته است برای ساخت نمونه گچی اقدام می شود. در واقع آن ها داخل قالب اولیه را با کچ پر می کنند تا قالب گچی شود. این مدل گچی در واقع کاملا مشابه فرم فکی و لثه ای شما بوده و از آن برای ساخت تری اختصاصی شما استفاده می شود.


ساخته شدن تری اختصاصی

از روی قالب گچ، در لابراتوار، یک تری اختصاصی برای شما ساخته می شود که کاملا مشابه قوس های فکی شما و شرایط لثه هستند. این تری اختصاصی از طرف لابراتوار به همراه یک موم مخصوص به مطب دندانپزشک شما فرستاده می شود تا از درستی و کارایی آن اطمینان حاصل شود. شما در این مرحله به مطب متخصص خودتان مراجعه می کنید تا ارتفاع صورت و جایگاه دندان های شما به وسیله این موم مشخص شود.


ارائه مشخصات فکی و دندانی به لابراتوار

موم به لابراتوا مجددا ارسال می شود و بر اساس آن ارتفاع صورت، مشخات دندانی مثل رنگ دندان ها و لثه که دندانپزشم مشخص کرده را دریافت می کند. مثلا با کمک موم خط وسط و جای دندان های نیش مشخص می شود. با اینکار جایگاه ساخت سایر دندان ها نیز مشخص می شود.


پرو اولیه

برای پرو اولیه، دندان مصنوعی ساخته شده دوباره از لابراتوار به مطب دندانپزشک شما ارسال می شود. شما به مطب مراجعه می کنید و دست دندان مصنوعی متحرک خود را در دهان میگذارید تا کارایی آن سنجیده شود. سپس دوباره پروتز متحرک دندانی شما به لابراتوار فرستاده می شود تا نسخه نهایی آن را آماده کرده و برای استفاده به شما تحویل دهند.


آماده شدن دندان مصنوعی متحرک

در جلسه آخر شما دوباره به مطب دندانپزشک خودتان مراجعه می کنید و دندان های آماده شده را امتحان می کنید. اگر مشکل خاصی وجود نداشته باشد، دندانپزشک تمام آنچه که میبایست درباره دندان های جدید خود بدانید را برایتان توضیح خواهد داد.


پاسخ به سوالات رایج درباره پروتز دندان مصنوعی

آیا بیمه قیمت دندان مصنوعی را تقبل می کند؟

بله بیمه ها مخصوصا بیمه سلامت و تامین اجتماعی بخشی از هزینه دندان مصنوعی مصنوعی پرداخت کرده اید را تقبل می کند.

قیمت دندان مصنوعی با بیمه تامین اجتماعی چقدر است؟

 در قوانین و مقررات جاری تامین اجتماعی، تعرفه هر دو فک دندان مصنوعی حدود 2000000 ریال هست. همچنین کاشت هر دندان مصنوعی 75000 ریال در نظر گرفته می شود، که حداقل این بها به سه دندان و بیشتر پرداخت می شود.

منظور از پروتز ثابت دندان چیست؟

پروتزهای دندانی که ما آن ها را با نام دندان مصنوعی میشناسیم دو دسته هستند. آن ها یا ثابت هستند یا متحرک. به آن دسته از پروتزهایی که روی لثه ثابت مانده و قابل جابجا شدن نیستند پروتز ثابت دندانی گفته می شود.

برای داشتن دست دندان کامل به چه دندانپزشکی مراجعه کنیم؟

بهتر است که برای اینکار به دندانپزشک متخصص پروتز دندانی مراجعه شود هرچند که دندانپزشکان عمومی که واجد شرایط هستند نیز می توانند اینکار را انجام دهند. لازم به ذکر است که قیمت دندان مصنوعی که توسط این متخصصان اعلام می شود مناسب تر است.

حداقل هزینه دندان مصنوعی در سال 1400 چقدر است؟

بسته به اینکه شما چه نوع پروتزی (ثابت یا متحرک) نیاز دارید، هزینه ها متفاوت خواهد بود. اما به نظر میرسد دست کم باید بین 500 تا 1 میلیون تومان هزینه صرف داشتن یک دست دندان کرد.

این پست چقدر تونست بهت کمک کنه؟

امتیاز از راست به چپ بیشتر میشه!

میانگین امتیازات / 5. تعداد امتیازات

تا حالا کسی نظر نداده تو اولین نفر باش

ما متاسفیم که این پست براتون مفید نبوده

لطفا بهمون کمک کنید این پست رو بهتر کنیم

میشه لطفا بگی چطور میتونیم پست رو بهتر کنیم؟

یک دیدگاه درباره چیزی که خواندید بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

59 دیدگاه به “هزینه و لیست قیمت دندان مصنوعی در سال 1400 چقدر است؟”

 • فاطمه
  23 آذر 1400 در ساعت 7:11 ب.ظ

  سلام من دوتا دندون فک بالا که کنار هم هستن را از دست دادم برای ایمپلنت این دوتا باید چقدر هزینه کنم

  • 23 آذر 1400 در ساعت 8:01 ب.ظ

   سلام فاطمه گرامی
   بسته به نوع و برند ایمپلنتی که استفاده میشه قیمت ها تعرفه متفاوت میباشد. به زودی در این خصوص مقاله ای نوشته خواهد شد فقط این را بدانید که هزینه هر ایمپلنت از 4 میلیون به بالا است. (حداقل)

 • مسعود
  21 آذر 1400 در ساعت 2:12 ب.ظ

  سلام از زحمات همه عزیزان تشکر و قدر دانی می کنم فقط قیمت‌ها بالا هست و قبول هم دارم که تو مملکت همه چیز گران شده ولی متاسفانه من یک دست دندان مصنوعی می خواهم ولی توان پرداخت پولش را ندارم ممنونم از شماها سلامت باشید

 • 15 آذر 1400 در ساعت 6:37 ب.ظ

  سلام خسته میخاستم بدونم بهترین دندان ثابت کدوم هستند نیاز به دندان کامل دارم

  • 15 آذر 1400 در ساعت 10:19 ب.ظ

   سلام سعید گرامی
   پروتزهای ثابت یا بریج هستند یا بر ایه ایمپلنت. بریج ها تهاجمی هستند و چندان توصیه نمیشن اما اوردنچرها یا پروتز دندان مصنوعی بر پایه ایمپلنت گزینه های مناسب تری هستند. قیمت دندان مصنوعی ثابت در جدول داخل مقاله درج شده گرامی.
   تندرست باشید.🌹

 • سیدجواد
  13 آذر 1400 در ساعت 12:18 ق.ظ

  باسلام وقت بخیرآقای دکترمن۴۵ سالمه دندان هام مصنوعیه اگربرپایه ایمپیلنت ثابت کنم حدودا هزینش چقدر میشه یه حدودهزینه بگین ممنون میشم تشکر

  • 15 آذر 1400 در ساعت 10:21 ب.ظ

   سلام سیدجواد گرامی
   قیمت دندان مصنوعی ثابت بر پایه ایمپلنت از همه پروتزهای دیگه بیشتر هست. قیمت به صورت حدودی در داخل مقاله درج شده. منتهی باید انتظار داشته باشید بالای 10 یا 15 میلیون تومان حداقل هزینه کنید. در این خصوص با یک متخصص پروتز و یا کاشت ایمپلنت صبت کنید. بعد از معاینه قیمت رو بهتون اعلام می کنن.
   تندرست باشید گرامی🌹

 • مرتضی طاهریان
  5 آذر 1400 در ساعت 10:41 ب.ظ

  ممنون و متشکر خیلی خیلی آموزنده و بجا بود بخصوص برای کسانی مث من که فردا نوبت دندانپزشکی دارم

  • 5 آذر 1400 در ساعت 10:43 ب.ظ

   درود بر شما آقای طاهریان
   گرامی خوشحال هستیم که مطالب مندرح در این صفحه تونسته برای شما مفید باشه.
   از ثبت نظرتون سپاسگذاریم🌹

 • داودپاشایی
  29 آبان 1400 در ساعت 12:58 ق.ظ

  عالی بود.
  قیمت پروتزفک پایین دندون مصنوعی ثابت چقدراست

  • 30 آبان 1400 در ساعت 1:23 ب.ظ

   سلام جناب پاشایی گرامی
   ممنون از ثبت نظرتون، بستگی داره به اینکه شما چندتا ایمپلنت بکارید واوردنچری که ابراتون در نظر گرفته میشه چه نوعی هست یا چه کیفیتی داره. متخصص یا دکتر دندانپزشک بعد از اینکه شما رو به صورت تخصصی و کامل معاینه کنه و همه چیز ارزیابی بشه اونوقت قیمت دندان مصنوعی ثابت شما رو اعلام میکنه.

   • بهنام
    10 دی 1400 در ساعت 2:18 ق.ظ

    سلام . اقای دکتر هزینه دست کامل دندان ژله ای چقدر میشه ؟ ارزونترینش چون مشکل مالی دارم

 • سیا
  19 آبان 1400 در ساعت 7:43 ق.ظ

  سلام وسپاس فراوان حضور شما وتمام کسانیکه مثل شما فکرمی کنند.
  یه زمانی بین پزشکان شهرما رقابتی برپابود سر ویزیت رایگان که دیدن داشت.عده ای پنجشنبه ها یا یکی از ایام هفته رو رایگان ویزیت می کردند وبعضی ها هم دائما برای بیماران کم بضاعت خدمات داشتند،که حقیقتا باید سرتعظیم فرود اورد برای هرفردی که به هرشکلی دست کسی رومی گیره.
  جسارتا ،دندون دست دوم تمیز اگر به پست تون خورد اطلاع بدید برای یکی از اقوام می خوام.البته مال پدر خدابیامرزم رو دادم به این بنده خدا کمی براش بزرگه همون رو هم بشه یه سایز کوچیک ترکرد حله .

 • ابراهیم دلقندی
  30 مهر 1400 در ساعت 5:46 ب.ظ

  من اینپلانت دارم میخام فقط دندان رو عوض کنم قیمت ؟

  • 5 آبان 1400 در ساعت 3:49 ب.ظ

   سلام جناب دلقندی عزیز، متوجه منظورتون نشدم شما در حال حاظر ایمپلنت دندان دارید و میخوایید ایمپلنت رو تعویض کنید؟ یا روکش ایمپلنت رو؟
   اگر منظورتون روکش هست به صفحه هزینه روکش دندان برید اگر منظورتون ایمپلنت رو کاملا جابجا کنید، بسته به جنس و برند ایمپلنت از 3 میلیون تومان به بالا باید هزینه کنید.
   پاینده و سلامت باشید

 • فرشته قربانی
  2 مهر 1400 در ساعت 4:29 ق.ظ

  عالی بود از اقای دکتر طاهری ممنونم که چنین پیشنهاد خوبی در مورد ساخت دندون مصنوعی به صورت خیریه ارایه میگردد.

 • دکتر طاهری
  29 شهریور 1400 در ساعت 12:55 ق.ظ

  ❌❌طرح خیریه رایگان ساخت دست دندان مصنوعی❌❌
  زیر نظر اساتید دانشگاه ها
  برای اطلاع از شرایط با شماره زیر تماس حاصل فرمایید:
  09123294221

  • 29 شهریور 1400 در ساعت 1:30 ب.ظ

   درود بر شما دکتر طاهری گرامی
   اگر طرحی که میفرمایید برای امور خیریه و به صورت رایگان یا دست کم با تعرفه های پایینتر باشد لطف بسیار بزرگی به افرادی که نیازمند دندان مصنوعی هستند می کنید.
   خدا خیرتون بده پاینده و همیشه تندرست باشید🌹😊👌