اگه یه مدته متوجه شدی بوی دهانت نامطبوع شده و یا یه نفر از اطرافیانتون با این مشکل مواجه شده و شما رو هم اذیت میکنه حتما این مقاله رو تا انتها بخونید. دکتر دندان درباره علت بوی بد دهان و روش های درمان آن مطالب جالبی براتون آماده کرده که به دردتون می خوره.


علت بوی بد دهان چیه؟

خیلی سریع بهتون بگم که مقصر اصلی بوی بد دهان، باکتری‌ها هستند. یک سری باکتری بی‌هوازی در داخل دهان و گلوی ما وجود دارن، که در حال فعالیت هستند. حالا اینکه این فعالیت چی هست رو، کاری نداریم. فقط اینو بدونیم که نتیجه ازدیاد این باکتری ها و تجمعشون در یک بخشی از دهان و دندان باعث آزاد شدن گازهای بد بو و نامطبوعی میشه که در نهایت باعث بد بویی دهان میشن.

باکتری های ایجاد بوی بد دهان

این باکتری ها همیشه در دهان ما وجود دارن اما فعالیت شدید ندارن. مثلا زمانی که ما تازه از خواب بیدار می شیم با بوی بد دهان در صبح مواجه می شیم که به دلیل فعالیت این باکتری و آزار شدن گوگرد هست. حالا اگه شرایطی داخل دهان و دندان مهیا بشه که این باکتری ها زیاد بشن و فعالیتشون بیشتر بشه، ما با بد بو تر شدن دهان مواجه می شیم.

مهمترین علت ازدیاد این باکتری ها و بد بو شدن نفس این موارد هستند:

 • پوسیدگی دندان
 • بیماری لثه (التهاب لثه و یا عفونت لثه)
 • مصرف برخی مواد غذایی مثل پیاز، سیر، ماهی و ..
 • کاهش بزاق دهان (خشکی دهان) مثلا به دنبال مصرف الکل یا سیگار
 • پروتزهای دندانی مثل دندان مصنوعی
 • تجمع پلاک و ایجاد جرم دندانی
 • عدم رعایت بهداشت دهان

دهان و دندان من مشکل نداره، چرا بازم دهانم بو می‌ده؟

خیلی‌ها ممکنه بگن ما هیچ مشکلی در داخل دهان و دندان نداریم که باعث ایجاد بوی بد دهان بشه. مثلا می‌گن ما که پوسیدگی نداریم….الحمد الله نه تنها هر روز مسواک می‌زنیم، بلکه دهانشویه هم استفاده می‌کنیم….اما بازم دهانمون بو میده. این دیگه چه مدلشه؟

اینجاست که یه نکته دیگه رو باید یادآور بشیم. و اونم اینه که: درسته دهان یه حفره یا مجراست. اما آیا این حفره، یه حفره سر بسته‌س؟ آیا با هیچ جای دیگه‌ای در ارتباط نیست؟ مثلا آیا به سیستم گوارش نمی‌رسه؟ یا به شش ها؟

معلومه که می‌رسه! دهان ما با سیستم تنفسی و گوارشی در ارتباطه. در واقع، یک سر هر کدوم از این دستگاه‌ها، به دهان ما ختم میشه. و قطعا اگه علت بوی بد دهان از خود دهان و دندان نباشه، بلاخره با یکی از این دو سیستم ارتباط داره.

چه مشکلات گوارشی یا تنفسی باعث بد بویی نفس میشه؟

به طور خلاصه این موارد که مربوط به دستگاه گوارش و تنفس هستن می تونن باعث بد بویی دهان بشن:

 • رفلاکس اسیده معده
 • سوء هاضمه
 • سندروم روده تحریک پذیر یا تنبلی روده
 • سندروم دامپینگ
 • دیورتیکول مری (تشکیل یک کیسه کوچک در مری)
 • و ….

کدوم مشکلات دستگاه تنفسی باعث بوی دهان میشه؟

این موارد هم می تونن مستقیم یا غیر مستقیم روی بوی دهان تاثیر داشته باشن (منبع معتبر):

 • آپنه خواب
 • سرطان ریه و اجزای تنفسی دیگر
 • مشکلات لوزه ملتهب
 • و….

درمان بوی بد دهان چیه؟ چطوری این بو رو از بین ببریم؟

شاید تشبیه حال به هم زنی باشه، اما داستان بوی بد دهان، مثل این هست که یه کیسه بد بو توی یک غار تاریک، عمیق و هزارتو داشته باشیم. این کیسه ممکنه هر جای این غار باشه، ولی هر جا که هست بلاخره بوی بدش میاد و از دهانه غار میشه استشمامش کرد. برای درمان این بوی بد، ما اول باید متوجه بشیم که کیسه بد بو، کجای این غار هزار تو پنهان شده، تا بتونیم باهاش مقابله کنیم و اونو بیرون بکشیم.

درمان اولیه بوی بد دهان (بدون مشکلات دهان و دندان یا مشکلات سیستم های دیگه)

رعایت مستمر بهداشت دهان و دندان

رعایت مناسب بهداش دهان و دندان می تونه تا حد زیادی باعث درمان بوی بد دهان بشه. بنابراین این کارها رو هر روز انجام بدید:

 • مسواک بزنید
 • نخ دندان بکشید
 • دهان خودتون رو بعد از هر وعده غذایی آبکشی کنید
 • تمیز کردن سطح زبان (چون اغلب بوی دهان به خاطر تجمع باکتری روی زبان هست)
 • استفاده از مسواک بین دندانی

استفاده از دهانشویه‌ها

یه سری دهانشویه داریم که کارشون تازه کردن نفس و خوش بو کردن دهانه، این دهانشویه ها می تونن به صورت موقت بوی بد دهان رو از بین ببرن. اگه فقط گاه و بیگاه دهانتون بد بو میشه دهانشویه خوش بو کننده بخرید و استفاده کنید.

کاهش مصرف مواد غذایی با بوی نامطبوع

پر واضحه که سیر و پیاز خام همیشه باعث بد بویی دهان میشن. بنابراین مصرفشون رو کاهش بدید. یا حداقل یه مدل دیگه اون ها رو میل کنید. ما غذاهای خوش بوی زیادی داریم که به تازه شدن نفس کمک می کنند و حتی می تونن باعث افزایش بزاق بشن. مثلا سبزیجات تازه و آبدار از این دست خواکی ها هستن.

کمک به افزایش بزاق دهان

خشک شدن دهان خیلی می‌تونه روی بوی دهان تاثیر بزاره. اگه فعالیت زیادی دارید و همین باعث خشک شدن دهانتون میشه سعی کنید آب بیشتر بخورید و اگه مشکل پزشکی دارید (مثلا غدد بزاق مشکل دارن یا داروهای خاصی مصرف می کنید) برای کمک به درمان بوی بد دهان بهتره از پزشک و دندانپزشک کمک بگیرید.

اگه سیگار می‌کشید اونو بذارید کنار یا مصرفش رو کم کنید. چون سیگار و دخانیات هم موجبات پوسیدگی دندان رو فراهم می کنه، هم دهان رو خشک می کنه و هم خودش کلی بوی بد ایجاد می کنه.

تمیز کردن پروتزهای دندانی و تنظیم آن ها

 • اگه دندان مصنوعی استفاده می‌کنید هر روز اون‌ها رو تمیز کنید، سعی کنید با دندان مصنوعی نخوابید.
 • اگه روکش دندان، ایمپلنت دندان، لمینت و از این دست ترمیم ها دارید بیشتر به بهداشت دهان و دندان رسیدگی کنید زیرا ممکنه علت بوی بد دهان به خاطر این ها باشه.

جویدن آدمس بدون قند

آدامس حاوی قند زایلیتول می تونه به افزایش بزاق دهان و کاهش باکتری های ایجاد کننده بوی دهان کمک زیادی کنه. زایلیتول قند کاملا بیخطر و سالمیه که حتما توصیه میشه استفاده کنید. قند زایلیتول محشره، باورتون نمیشه که چندین برابر شیرین تر از قند معمولیه اما هییییچ خطری برای دندان ها و سلامت نداره. حتی دیابتی ها هم میتونن مصرفش کنن اگه میخوای بیشتر درباره ش بدونی حتما برو و مقاله قند زایلیتول رو بخون.

درمان بوی بد دهان با وجود مشکلات دهان و دندان

ترمیم پوسیدگی دندان

اگه دندونتون دچار پوسیدگی شده احتمالا دلیل بوی بد دهان شما همین پوسیدگی باشه. سعی کنید در اولین فرصت ممکن برای برداشتن پوسیدگی و پر کردن دندان با کامپوزیت یا آمالگام به مطب دندانپزشک خودتون برید. با ترمیم پوسیدگی احتمال از بین رفتن بد بویی بیشتر می‌شه.

درمان بیماری لثه

بیماری های لثه خیلی خطرناک هستن. اگه زودن رسیدگی بشن خیلی زود قابل برگشت هستن اما اگه تعلل کنید نه تنها بوی دهان شما نامطبوع تر میشه بلکه عفونتی ایجاد میشه که ممکنه به استخوان فک شما هم آسیب بزنه. برای درمان مشکلات لثه به دندانپزشک متخصص لثه یا پریودنتیست مراجعه کنید.

جرم گیری دندان

با برداشتن جرم های دندانی به کمک پروسه جرمیگری دندان می توان بوی بدی که به علت جرم های دندانی ایجاد شده را از بین برد.

درمان بد بو بودن نفس با وجود مشکلات گوارشی و تنفسی

چنانچه دهان و دندان شما کاملا سالم و بدون مشکل است اما بوی دهانتان همچنان ادامه دارد احتمالا یک مشکل پزشکی دارید که برای مثال در دستگاه تنفس یا گوارش شما قرار دارد. برای برطرف کردند این مشکلات می توانید به پزشکان متخصص مراجعه کنید.

این پست چقدر تونست بهت کمک کنه؟

امتیاز از راست به چپ بیشتر میشه!

میانگین امتیازات / 5. تعداد امتیازات

تا حالا کسی نظر نداده تو اولین نفر باش

ما متاسفیم که این پست براتون مفید نبوده

لطفا بهمون کمک کنید این پست رو بهتر کنیم

میشه لطفا بگی چطور میتونیم پست رو بهتر کنیم؟

یک دیدگاه درباره چیزی که خواندید بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *