شاخص درد دندان روکش شده و پر شده

بعضی وقتا و برای بعضی از افراد ممکنه بعد از روکش کردن دندان، یه درد مختصر تا شدیدی تجربه بشه. اینجا می‌خواییم ببینیم آیا این درد طبیعیه؟ دلیل و علت درد دندان روکش شده چی میتونه باشه؟ چی میتونه باشه؟ و چطور باید درمانش کنیم؟

در این مقاله علل و روش های درمان دندان درد بعد از روکش کردن رو خواهید خواند و توصیه های دندانپزشکی هم ارائه شده.

خلاصه، مفید و مختصر

اصلا درد اطراف روکش دندان طبیعیه؟

 • بله از 1 تا 2 روز طبیعیه.
 • تا 3 روز هم میتونه طبیعی باشه
 • اما بیشتر از 3 روز باید به دکتر دندانپزشک خودتون اطلاع بدید.

علت درد دندان بعد از گذاشتن روکش چیه؟

 • تا 3 روز ممکنه به دلیل حساسیت دندان و یا تحریکِ ناشی از سمنت (چسبی که روکش رو باهاش نصب کردن) باشه.
 • علت درد دندان روکش شده چند روز بعد از نصب، میتونه ناشی از بلند بودن روکش و حساسیت شدید دندان باشه.
 • علت درد دندان روکش شده ماه ها یا سال ها بعد از نصب روکش احتمالا ناشی از (پوسیدگی دندان، عفونت ریشه، شکستگی روکش یا ساییدگی اون) هست.

خب حالا درمان درد دندان روکش شده چیه؟

این درد تا 3 روز خودش باید خوب شه. اگر نشد حتما برای درمان باید پیش دندانپزشک برید و بهتره درمان خانگی درد دندان روکش شده رو از سرتون بیرون کنید مگر اینکه دندانپزشک بهتون توصیه کنه. درمان بر اساس نوع علت هست و ممکنه شامل برداشتن روکش، ترمیم پوسیدگی، درمان ریشه و روکش مجدد دندان باشه.

علت درد دندان بلافاصله بعد از گذاشتن روکش چیست؟

حساسیت دندان ناشی از تراشیدن مینا

بیرونی ترین پوشش دندان مینای دندان نام دارد که هیچ سلول زنده و یا عصبی ندارد بنابراین نه رشد می  کند و نه دردی سراغ آن می آید. اما عاج که یک لایه زیر مینا می باشد، یک بافت بسیار حساس و پر از پایانه های عصبی است. چند روز بعد از روکش این لایه، بسیار حساس خواهد بود و کمی طول می کشد تا این حساسیت بهبود یابد. بنابراین دندان درد تا چند روز بعد از روکش تا حدی طبیعی است.

تحریک دندان توسط چسب روکش دندان

تاج دندان به کمک یک چسب مخصوص به دندان آماده شده چسبانده می شود. این چسب ها ماهیتی اسیدی دارند که باعث تحریک عاج و در نتیجه درد می شود. دلیل دیگر برای درد یا ناراحتی روکش، این است که تعداد کمی از مولکول‌های موجود در چسب ممکن است به داخل لوله‌های حساس عاجی وارد شوند و آن را تحریک کنند.

تصویر جدا کردن چسب یا سمنت روکش دندان که ممکن است باعث درد بعد از روکش دندان شود

این درد معمولا در عرض چند ساعت فروکش می کند زیرا pH سیمان در عرض چند ساعت شروع به افزایش می کند و تقریباً خنثی یا قلیایی می شود.

علت درد دندان روکش شده چند روز بعد از نصب

اگر چند روز پس از نصب روکش همچنان درد دارید، بهتر است با دندانپزشک خود مشورت کنید، زیرا درد در چنین مواردی بعید است از بین برود و باید حتما بررسی شود. علت این درد می تواند یکی از 2 مورد زیر باشد:

بلند بودن روکش دندان (اصلی ترین علت درد دندان روکش شده حین جویدن)

این شایع ترین دلیل درد روکش دندان پس از 3 تا 4 روز از گذاشتن روکش است. به دلیل اینکه تاج بلند است، حین جویدن تاج با فشار زیادی به دندان مجاور برخورد میکند. فشار و نیروی وارد شده به دندانی که روکش شده برمیگردد و درد شدیدی ایجاد می کند. این اصلی ترین درد دندان روکش شده هنگام جویدن است.

حساسیت شدید دندان تراشیده شده

اگر دکتر دندانپزشک قبل از نصب روکش، مقدار زیادی از صخامت مینای دندان را برداشته باشد،  عاج یا دنتین که لایه ای بسیار حساس زیر مینا است را در معرض دید قرار خواهد داد. این باعث تجربه درد و حساسیت شدید دندان پس از روکش می شود.

تصویر کارتونی تراشیدن دندان قبل از نصب روکش. اینکار ممکن است باعث ایجاد درد دندان شود

علت درد دندان روکش شده بعد از چند ماه یا چند سال چیست؟

پوسیدگی ثانویه دندان

پوسیدگی ثانویه شایع‌ترین دلیل علت درد دندان روکش شده بعد از چند ماه یا چند سال پس از درمان است. پوسیدگی ثانویه یا عود کننده در نزدیکی گردن تاج (یعنی در حاشیه تاج دندان) رخ می دهد، زیرا این ناحیه بیشتر مستعد تشکیل و احتباس پلاک است. پلاک باعث رشد باکتری ها و در نتیجه پوسیدگی دندان می شود. پوسیدگی ثانویه نیاز به ترمیم دندان و روکش مجدد دارند. همچنین پوسیدگی های عمیق تر ممکن است به درمان ریشه نیز نیاز داشته باشد.

👋 شاید این نوشته به دردت بخوره: قیمت روکش دندان در سال ۱۴۰۱ چقدر است؟

عفونت پری اپیکال

عفونت در راس ریشه دندان که با نام عفونت پری اپیکال شناخته می شود یکی از اصلی ترین علت درد دندان روکش شده پس از ماه ها یا سال ها بعد از گذاشتن روکش است. علل عفونت پری اپیکال که در نهایت منجر به درد روکش دندان می شود عبارتند از:

 • عدم برداشتن بخش هایی از پالپ دندان در طول درمان ریشه یا عصب کشی دندان
 • حذف ناقص پالپ عفونتی در درمان پالپوتومی
 • عفونت ناشی از پیشرفت پوسیدگی ثانویه

شکستگی تاج دندان

اگر فشار بیش از حدی به روکش وارد شود امکان شکستکن آن وجود دارد. این احتمال در خصوص روکش دندان سرامیکی دندان بسیار بیشتر است. زیرا روکش های سرامیکی شکننده هستند. این مورد که علت درد دندان روکش شده است، توسط خود فرد نیز قابل تشخیص بوده و معمولا هنگام جویدن درد زیادی ایجاد می کند.

ساییده شدن روکش دندان

در طی یک دوره زمانی و حتی به دلیل عادات و الگوهای غذایی سطح اکلوزال (سطح جونده دندان) ساییده شده و از بین می رود. اگر روکش دندان کیفیت کافی نداشته باشد و یا ب رفتار پرخطر، ساییده شده باشد احتمالا آسیب دیدن آن بالا می رود و موجب درد خواهد شد. اگر روکش ساییده شده باشد درد دندان روکش شده هنگام جویدن به خوبی احساس می شود.

علت درد بعد از گذاشتن روکش دندان موقت چیست؟

روکش های موقت بلافاصله بعد از تراشیدن دندان و گرفتن قالب بر روی دندان قرار می گیرند. برای آشنایی کامل با این نوع روکش، سری به مقاله روکش دندان موقت و فوری بزنید. بعد از گذاشتن روکش دندان موقت تجربه کمی ناراحتی طبیعی است اما نباید دردی احساس کنید. اما اگر بعد از گذاشتن این روکش احساس درد می کنید احتمالا به این دلایل است:

 • عدم تناسب روکش با دندان تراشیده شده یا دندان های مجاور
 • وارد شدن فشار نابرابر از جهات مختلف به روکشی که متناسب نیست.
 • شکست درمان
 • وارد شدن ضربه به صورت

در خصوص درد دندان روکش شده چه وقت به دندانپزشک مراجعه کنیم؟

یک دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی که کار نصب و یا ترمیم روکش راانجام می دهد
 • در طول 3 روز اول بعد از روکش کردن دندان در خود به خود بهبود میابد. اما اگر بیشتر از 3 روز طول کشید به دکتر دندانپزشک خود اطلاع دهید.
 • در صورت بروز درد دندان روکش شده بعد از چند ماه یا سال ها بعد از روکش کردن، حتما باید در اولین فرصت به دندانپزشکی مراجعه کنید.
 • اگر هنوز علت درد دندان روکش شده مشخص نیست و به صورت متوالی و مزمن ادامه داشت حتما نیاز به مداخله فوری دارد.

این پست چقدر تونست بهت کمک کنه؟

امتیاز از راست به چپ بیشتر میشه!

میانگین امتیازات / 5. تعداد امتیازات

تا حالا کسی نظر نداده تو اولین نفر باش

ما متاسفیم که این پست براتون مفید نبوده

لطفا بهمون کمک کنید این پست رو بهتر کنیم

میشه لطفا بگی چطور میتونیم پست رو بهتر کنیم؟

یک دیدگاه درباره چیزی که خواندید بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 دیدگاه به “7 علت درد دندان روکش شده و روش های درمان آن”

 • مرجان عسگری
  21 آذر 1400 در ساعت 9:12 ب.ظ

  سلام
  من ۲ سال هست دندونم روکش کردم، دندون کرسی م هست. الان حدودا ۱ ماهی میشه یکم لثه اطرافش متورم شده البته خونریزی نکرده ولی بیشتر وقت ها یه حس بدی بهم میده. حس میکنم روی بوی دهانم هم تاثیر گذاشته. آیا ممکنه علت بوی دهان و ورم لثه روکش باشه؟؟؟؟ باید چکار کنم؟

  • 21 آذر 1400 در ساعت 11:05 ب.ظ

   سلام بانوی گرامی
   با این شرایطی که میفرمایید اگر مشکل از بخش های دیگر دهان و دندان شما نباشه برمیگرده به روکش دندانتون. احتمالا با پوسیدگی ثانویه دندان روکش شده روبرو شدین، لطفا بدون فوت وقت به یک مرکز دندانپزشکی مراجعه کنید تا توسط یک دندانپزشک ویزیت و معاینه بشید.

 • با سلام
  19 آذر 1400 در ساعت 11:45 ق.ظ

  با سلام خدمت شما
  بنده روکش دندان فلز و در جلو دارم برای دندان پیشین
  با اینکه هیچ علایم شکستگی و پوسیدگی ندارد اما حین جویدن دندانم درد میکنم. علت درد دندان روکش شده من حین جویدن بدون هیچ علایم خاصی چی می‌تونه باشه?

  • 19 آذر 1400 در ساعت 8:38 ب.ظ

   سلام و درود خدمت شما دوست گرامی
   گرامی بهتر بود میگفتید که چه زمان بعد از روکش دندان دچار درد حین جویدن میشوید. اگر بلافاصله تا 3 روز بعد از روکش درد دارید، می تواند طبیعی باشد. اما اگر بیشتر از چند روز از نصب روکش گذشته باشد احتمالا مشکل مربوط به عدم تناسب روکش با دندان تراشیده شده و دندان های مجاور هست. مخصوصا بلند بودن روکش می تواند باعث درد دندان حین جویدن شود. اگر سال ها بعد از روکش دچار این مشکل شده اید می تواند ناشی از عفونت ریشه یا پوسیدگی ثانویه دندان روکش شده باشد.