قرص برای عفونت دندان

عفونت دندان واقعا چیز بدیه و اغلب در نتیجه آلوده شدن پالپ دندان و یا آبسه دندان ایجاد میشه. ما توی یه مقاله مفصلا در این باره صحبت کردیم اگر مایلید درباره ش بیشتر بدونید لینک عفونت دندان رو باز کنید و محتویات اون صفحه رو بخونید اگرنه مستقیما بریم و با 8 آنتی بیوتیک یا قرص برای عفونت دندان آشنا بشیم.


جدول کلی داروها و قرص برای عفونت دندان

جدول زیر تنها به صورت خلاصه انواع داروها و قرص برای عفونت دندان را به همراه دوز مصرفیشان نشان می دهد. دقت کنید برای اطلاعات بیشتر حتما بخش توضیحات هر کدام را بخوانید. دکتر دندان توصیه می کند که به صورت سرخود از این داروها مصرف نکنید.

داکسی سایکلین100 میلی گرم یک بار در روز. این کمترین دوز در بین تمام آنتی بیوتیک ها است.
آموکسی سیلین500 میلی گرم سه بار در روز.
پنی سیلین VK300-600 میلی گرم چهار بار در روز.  
سفالکسین250-500 میلی گرم چهار بار در روز.
اریترومایسین250-500 میلی گرم چهار بار در روز.  
مترونیدازول250-500 میلی گرم سه بار در روز.
تتراسایکلین250-500 میلی گرم چهار بار در روز.  
کلیندامایسین150-300 میلی گرم چهار بار در روز.

1. آموکسی سیلین

آموکسی سیلین یه آنتی بیوتیک از نوع کلاس پنی سیلین هست که بسیاری از انواع عفونت‌های باکتریایی، از جمله عفونت دندان رو درمان می‌کنه. این دارو به طور معمول به رفع علائم عفونت ایجاد شده در دهان و دندان در عرض چند روز کمک می کنه.


میزان و دوز مصرف آموکسی سیلین

دوز آموکسی سیلین برای عفونت دندان بسته به عوامل مختلفی توسط دکتر دندانپزشک شما مشخص می‌شه. مثلاً یکی از مهم‌ترین عواملی که در دوز مصرفی تاثیر گذاره، نوع و شدت عفونت هست.

 • در حالت عادی، اغلب، اینجوریه که آموکسی سیلین رو هر 12 ساعت 1 بار (یعنی 2 بار در شبانه روز) مصرف می‌کنن. ممکنه همراه با غذا یا بدون اون نیاز باشه تا دارو مصرف بشه.
 • دوز آموکسی سیلین برای عفونت دندان در بزرگسالان، نوجوانان و کودکانی که بیش از 39.9 کیلو گرم وزن دارند معمولاً 250-500 میلی گرم در هر هشت ساعت و یا 500-875 میلی گرم هر 12 ساعت است.

نکات و توصیه‌ها

 • قرص آموکسی سیلین برای عفونت دندان به چند شکل وجود داره. دکتر دندانپزشک شما ممکنه این دارو رو به صورت کپسول، قرص یا سوسپانسیون (مایع) تجویز کنه.
 • اگر فراموشتون شده که یه دوز این دارو رو مصرف کنید و نزدیک دوز بعدی هستید، دوز فراموش شده رو مصرف نکنید و فقط سر وقت دوز بعدی رو مصرف کنید.
 • هیچوقت دوز آموکسی سیلین برای عفونت دندان رو برای اینکه یه دوز فراموش شده رو جبران کنید به صورت دو برابری مصرف نکنید.
 • هر دوزی رو که مصرف می کنید حتما باید فواصل زمانی رو رعایت کنید و سر ساعت مصرف کنید. مثلا دوز 250 تا 500 میلی گرم رو حتما هر 8 ساعت یه بار مصرف کنید.
 • همیشه دوره کامل آموکسی سیلین رو مصرف کنید، حتی اگر دندان عفونی شما شروع به بهبود کرد.
 • قطع زودهنگام این دارو (یا هر آنتی بیوتیک) می تونه منجر به ایجاد باکتری هایی شود که به درمان آنتی بیوتیکی در آینده مقاوم هستند.

هشدارها

مانند سایر داروها، آموکسی سیلین هم ممکنه عوارض جانبی ایجاد کنه. اگر عوارض جانبی ناخواسته ای زیر رو تجربه می کنید یا عفونت دندان شما بهبود نمی یابد یا با درمان بدتر می شود ، حتماً با پزشک خود مشورت کنید:

 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • اسهال
 • دل درد
 • سردرد
 • تغییر در احساس طعم و مزه
 • راش

در موارد نادر، برخی از افراد ممکنه عوارض جانبی شدید مثل واکنش آلرژیک ناشی از مصرف آموکسی سیلین برای عفونت دندان و یا عفونت های دیگه رو تجربه کنن. در صورت مشاهده هر یک از این علائم، فوراً به دنبال مراقبت های فوری پزشکی یا دندانپزشکی باشید:

 • تشنج
 • درد شدید معده
 • زردی
 • اسهال آبکی یا خونی با یا بدون تب
 • مشکل در تنفس
 • مشکل در بلع
 • تورم در صورت، گلو، زبان، لب ها یا چشم ها

2. مترونیدازول

مترونیدازول یک آنتی بیوتیک هست که پزشکان و دندانپزشکان ازش برای درمان طیف گسترده ای از عفونت ها استفاده می کنن. درسته که قرص مترونیدازول برای عفونت دندان مناسبه اما به هر شخصی مصرفش توصیه نمی‌شه و معمولاً اولین خط درمان عفونت دندان هم به شمار نمیره.

مترونیدازول برای عفونت دندان

نحوه مصرف آموکسی سیلین و مترونیدازول برای عفونت دندان

معمولاً برای درمان آبسه دندان و یا عفونت دندان یک دوره 5 روزه مترونیدازول تجویز میشه (که پس از 3 روز مرور میشه). دوز مصرفیش در رده های سنی مختلف هم به این شکله

 • بزرگسالان: 400 میلی گرم (سه بار در روز)
 • کودک 10 تا 18 سال: 200-250 میلی گرم (هر 8 ساعت)
 • کودک 7 تا 10 سال: 100 میلی گرم (هر 8 ساعت)
 • کودک 3 تا 7 سال: 100 میلی گرم (هر 12 ساعت)
 • کودک 1 تا 3 سال: 50 میلی گرم (هر 8 ساعت)

نکات، توصیه و هشدارها در خصوص مصرف مترونیدازول

مترونیدازول را برای افرادی که دارای یکی از موارد و شرایط زیر هستن تجویز نمیشه:

 • داشتن حساسیت به مترونیدازول یا نیترویمیدازول
 • داشتن سندرم کوکاین مواردی از سمیت شدید کبدی، نارسایی حاد کبدی
 • افراد مبتلا به بیماری شدید یا مزمن سیستم عصبی مرکزی
 • افراد مبتلا به بیماری شدید کبدی و انسفالوپاتی کبدی

3. سفالکسین

سفالکسین در گروهی از آنتی بیوتیک ها به نام سفالوسپورین ها قرار داره. در حالی که پنی سیلین، آموکسی سیلین و کلیندامایسین اولین درمان های آنتی بیوتیکی برای اکثر عفونت های دندان هستند، سفالکسین ممکنه در صورت حساسیت به داروهای نامبرده تجویز بشه.

سفالکسین می‌تونه برای درمان آبسه های دندان و عفونت های لثه خیلی موثر باشه. همراه با عفونت دندان، سفالکسین گاهی برای درمان عفونت های پوستی و عفونت های ادراری و بعد از عمل جراحی نیز استفاده می شود.


طریقه مصرف سفالکسین برای عفونت دندان

در صورتی که دکتر دندانپزشک برای شما سفالکسین تجویز کنه، طریقه مصرف سفالکسین برای عفونت دندان شامل میزان دوز و زمان مصرفش رو هم بهتون میگه. این دارو به شکل قرص، کپسول و سوسپانسیون (مایع) موجوده و این نظر دکتر دندانپزشکتونه که چطوری و چه شکلی ازش رو براتون تجویز کنه.

 • مقدار مصرفش هم بر اساس تشخیص دندانپزشک، وزن و شدت عفونت دندان شما تعیین می شود اما به صورت ویژه، دوز مصرفی این دارو در کودکان بر اساس وزن هست.
 • دوز معمول برای بزرگسالان مبتلا به عفونت دندان در مجموع روزانه 1 تا 4 گرم سفالکسین هست و معمولا به صورت 250 میلی گرم (چهار بار در روز) یا 500 میلی گرم (دو تا سه بار در روز) تجویز میشه.
 • برای عفونت های شدیدتر دندان یا عفونت هایی که به استخوان های دندان رسیده بشه احتمالاً به آنتی بیوتیک های دیگه با دوز متفاوتی نیاز هست.

نکات، توصیه ها و هشدارها قرص سفالکسین برای عفونت دندان

 • هنگامی که این دارو با معده خالی مصرف بشه، بهتر جذب می شه.
 • سپری کردن دوره مصرف این آنتی بیوتیک برای عفونت دندان بسیار مهم هست.
 • وقتی احساس می کنید بهتر شدید مصرف دارو رو متوقف نکنید. انجام این کار می تونه منجر به بروز عفونت های آینده بشه که درمان آنها دشوارتره.

4. کلیندامایسین

به دلیل اینکه این دارو تاثیرات خوبی بر روی دهان و دندان میذاره، برخی از دندانپزشکان کلیندامایسین رو به عنوان داروی انتخابی برای درمان عفونت های دندان توصیه می کنن. چون باکتری هایی که به آنتی بیوتیک های کلاس چنی سیلین مقاوم هستند کمتر در برابر کلیندامایسین مقاومت می کنن. دوز معمولی کلیندامایسین 300 میلی گرم یا 600 میلی گرم هر 8 ساعت هست.


5. آزیترومایسین

آزیترومایسین یک داروی عالی و یک قرص برای عفونت دندان استت که طیف گسترده ای از عفونت های دندانی و باکتریایی ر از بین میبرد. این دارو معمولا زمانی تجویز میشه که شخص به پنی سلین حساسیت داشته باشه و یا با آنتی بیوتیک های دیگه درمان نشده باشه. دوز معمولی آزیترومایسین 500 میلی گرم هر 24 ساعت به مدت 3 روز متوالی است.


6. اریترومایسین

اریترومایسین 1 قرص برای عفونت دندان و همچنین درمان آبسه های دندانی است. مصرف آن برای کودکان بی خطر است ولی باید پیش از آن با داروساز یا دکتر دندانپزشک خودتون صحبت کنید. این دارو معمولا محبوب ترین گزینه درمانی نیست، اما برای برخی از بیماران، ممکنه بهترین آنتی بیوتیک و بهترین دارو برای درمان عفونت دندان باشه.


7. داکسی سایکلین

داکسی سایکلین یک داروی رایج برای درمان عفونت هایی مانند عفونت قفسه سینه، عفونت های پوستی، عفونت های دندانی و عفونت های مقاربتی (STIs) و همچنین بسیاری از عفونت های نادر دیگر استفاده می شود. داکسی سایکلین با نسخه در دسترس است و به صورت کپسول عرضه می شود.

داکسی سایکلین برای درمان عفونت دندان

داکسی سایکلین می تواند بر روی دندان های در حال رشد تأثیر بگذارد، بنابراین برای کودکان زیر 12 سال تجویز نمی شود و برای زنان باردار و شیرده نیز ابدا تجویز نمی شود. باید حتما هنگام مصرف داکسی سایکلین از مصرف الکل خودداری شود.


دوز داکسی سایکلین برای عفونت دندان

دوز معمول 100 تا 200 میلی گرم، یک یا دو بار در روز است. اگر داکسی سایکلین را بیش از یک بار در روز مصرف می کنید، سعی کنید دوزهای خود را در طول روز به طور مساوی مصرف کنید. مثلا اگر دو بار در روز مصرف می کنید،بهتره صبح و عصر اینکارو انجام بدید.


8. تتراسایکلین

البته تتراسایکلین قرص برای عفونت دندان نیست و اغلب برای درمان عفونت لثه به دنبال عفونت دندان است. این دارو، یکی از داروهای اصلی مورد استفاده در مبارزه با باکتری ها هست که خواص ضد باکتریایی قابل توجهی هم داره و به کاهش التهاب و جلوگیری از کلاژناز (پروتئینی که بافت همبند و استخوان را از بین می برد) کمک می کند.


هشدار نهایی

از شما کاربر سایت دکتر دندان درخواست می شود که اگر قبل از مصرف داروهای ذکر شده در این مقاله حتما با یک پزشک یا یک دندانپزشک مشورت کنید. چنانچه از دارو استفاده می کنید حتما مطابق با اطلاعات داخل جعبه دارو و مطابق دوز مصرفی دارو را استفاده کنید. به هیچ عنوان به صورت سرخود دارو مصرف نکنید و از دادن دارو به کودکان کم سن و سال جدا اجتناب کنید. این مقاله صرفا جهت اطلاع رسانی است و جای مراجعه و ویزیت دندانپزشک یا پزشک را نمیگیرد.

قوی ترین آنتی بیوتیک برای عفونت لثه و دندان چیست؟

همه چیز بستگی به میزان عفونت دندان و محل آن دارد. اگر عفونت جزئی باشد با یک آموکسی سیلین ساده درمان می شود اما اگر پیشرفت کرده باشد با آنتی بیوتیک های قوی تری مانند سفالکسین دارودمانی انجام می شود.

داروی مناسب برای درمان عفونت دندان کودکان چیست؟

به دلیل اینکه کودکان هر نوع دارو یا دوزی مصرف نمی کنند بهتر است قبل از مصرف هرگونه آنتی بیوتیک یا قرص دیگری برای عفونت دندان، با یک دندانپزشک یا پزشک مشورت کنید.


منابع

این پست چقدر تونست بهت کمک کنه؟

امتیاز از راست به چپ بیشتر میشه!

میانگین امتیازات / 5. تعداد امتیازات

تا حالا کسی نظر نداده تو اولین نفر باش

ما متاسفیم که این پست براتون مفید نبوده

لطفا بهمون کمک کنید این پست رو بهتر کنیم

میشه لطفا بگی چطور میتونیم پست رو بهتر کنیم؟

یک دیدگاه درباره چیزی که خواندید بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *