دندان آسیابت به شدت پوسیده شده و میخوای بدونی که درمانیش چیه و چطور ترمیم میشه؟ بهت گفتن راه حلش اینله و انله س؟ اگه اینطوریه حتما این مقاله رو بخون چون ما به زبان بسیااااااار ساده درباره این دوتا درمان، کلی توضیح نوشتیم. راستی فیلم و عکس اینله و انله رو هم برات گذاشتیم حتما ببین.


اول درباره پر کردن دندان صحبت کنیم؟

پر کردن دندان یکی از رایج ترین درمان های دندانپزشکیه. احتمالا خودتون هم حداقل یه بار اینکار رو تا الان انجام دادید. زمانی که یه دندون به صورت جزئی تا متوسط دچار پوسیدگی میشه معمولا با کمک پر کردن دندان میشه ترمیمش کرد.

تصویر شماتیک سه عدد دندان که انواع پر کردگی در اون ها رو نشون میده
در این تصویر شما سه تا دندون رو میبینید با 3 تا ماده پر کننده طلا، آمالگام و کامپوزیت

مثلا ما سالار رو داریم. این بنده خدا یکی از دندونای آسیاب کوچیکش یه ذره دچار پوسیدگی شده. سالار برای درمان میره پیش دندونپزشک. دکترش هم میاد محل دقیق پوسیدگی دندان رو مشخص میکنه و بعد پوسیدگی رو تراش میده. بعد از اینکار یه حفره کوچک وجود داره که به انتخاب سالار با یکی از مواد کامپوزیت یا آمالگام پر میشه.

این کلیت پر کردن دندان بود که همش کمتر از نیم ساعت تموم میشه. اما بعضی وقتا پوسیدگی دندان ها به قدری زیاده که نمیشه با پر کردن معمولی اون رو برطرف کرد. اینجاست که ما دست به دامن درمان های دیگه ای مثل اینله و انله می شیم.


ماجرای دندان آسیابِ خرابِ نسیم خانم!

ما توی بخش قبلی سالار رو مثال زدیم. که بنده خدا یکی از دندوناش (یه) مقداری دچار پوسیدگی شده بود و رفت پیش دکتر. دکتر هم دید مساله خیلی پیچیده ای نیست. برای همین، پوسیدگی رو برداشت و جاشو با کامپوزیت پر کرد.

اما ما یه بیمار دیگه داریم به اسم نسیم. ایشون به طور مشابه یکی از دندوناش خراب شده. نسیم میره پیش دکتر دندونپزشکش و بعد از معاینه، دکتر بهش میگه “چه نشستی که وضع دندونت خرابه”. کدوم دندون؟

بله! مشخصاً یکی از دندون‌های آسیابش (یکی از دندان های مولر و خلفیش). این دندون در سطح جونده دچار پوسیدگی گسترده شده. دکتر به نسیم میگه پوسیدگی دندونت یه جوریه که فقط وسطِ سطح جونده رو درگیر کرده و به لبه‌های دندان نرسیده هنوز.

دکتر به نسیم میگه: باید پوسیدگی رو برداریم! اما وقتی که اینکارو انجام بدیم، یه حفره بزرگی توی دندونت به وجود میاد. که البته این حفره رو نمیشه با پر کردن معمولی ترمیم کرد. چرا؟ چون به پر گردگی معمولی اعتمادی نیست و اصلا ممکنه بیوفته. باید با روش مناسبی به نام اینله و انله دندان ترمیم بشه.

تصویر شماتیک از ترمیم اینله دندان که وسط یک دندان آسیاب خراب را پوشش می دهد
در این تصویر یک تکه ترمیم انله را مشاهده می کنید

حالا اینله دندان چیه؟

اینله یا (Inlay) یه روش ترمیم غیر مستقیم دندان‌های خلفی یا آسیاب هستش که دچار آسیب و پوسیدگی وسیع در سطح جونده هستند. این دندان ها آسیب دیده )یا پوسیده شدن( ولی پوسیدگی فقط مرکز سطح جونده رو درگیر کرده و هنوز لبه‌های دندان سالمن.

3 تا نکته در خصوص اینله دندان وجود داره و فکر می‌کنم شما هم متوجه شدید:

 1. اینله دندان برای ترمیم دندان آسیاب استفاده می‌شه.
 2. دندان آسیابی که سطح جونده‌ش درگیر پوسیدگی شده ولی لبه های دندان سالم هستن به اینله نیاز دارن
 3. اینله برخلاف پر کردن دندان یه روش ترمیم غیرمستقیم هست. یعنی موادش باید داخل لابراتوار ساخته بشن و طی یه جلسه توسط متخصص نصب بشه. (مواد اینله مستقیما توسط دندانپزشک ساخته نمیشن.)
تصویر واضح و شماتیک از اینله و محل انجام آن

منظور از انله دندان چیه؟

انله (onlay) هم مانند اینله یه روش ترمیم غیر مستقیم دندان های خراب و پوسیده شده خلفی هست. اما یه فرق هایی بین اینله و انله هست. برای اینکه متوجه بشیم که انله چیه و چه فرقی با اون یکی داره، یه بار دیگه مثال نسیم خانم رو با هم بررسی کنیم.

گفتیم نسیم یه دونه از دندون های آسیاش خراب شده. خرابی هم دندونش زیاده. اما هنوز پوسیدگی، لبه های دندان رو درگیر نکرده. اگه نسیم به موقع بهش برسه، دندونه با روش اینله ترمیم میشه. اما اگه دیر بشه چی؟

اگه نسیم خانم به دندونش رسیدگی نکنه و پوسیدگی به یک یا چند لبه دندان آسیابش برسه دیگه اینله جوابگو نیست و باید درمان دیگه ای به نام انله که وسیع تره رو انجام بده. انله برعکس اینله؛ میتونه لبه های دندان آسیب دیده رو هم پوشش بده. این عکس رو ببینید تا متوجه بشید که منظورمون چیه. (منع معتبر)


فرق اینله و انله چیه؟

همونطور که متوجه شدید هر دوی این ترمیم ها برای درمان دندان های آسیاب استفاده میشن. اما یه فرق کوچولو با هم داشتن. فرقشون این هست که اینله سطح کمتری از دندان رو پوشش میده یا درمان میکنه. اما اونله سطح بیشتری رو پوشش میده. یعنی به جز وسط سطح جونده، لبه ها رو هم پوشش میده. این یعنی انله گسترده تر و خب هزینه ش هم به مراتب بیشتر از اینله هست.

تصویر تفاوت و افتراق اینله از انله دندان

جنس این ترمیم ها از چیه؟

درست مثل پر کردن معمولی دندان، برای ساخت ترمیم اینله و انله هم از موادی مثل آمالگام، کامپوزیت، طلا، سرامیک و …. استفاده میشه. اما این روزا بیشتر مردم ترجیح میدن با کامپوزیت و سرامیک اینکار رو انجام بدن.

خوبی سرامیک حتی نسبت به کامپوزیت دندان اینه که زیبایی بالایی داره و بسیار شبیه به دندان خودمونه. بنابراین کسی متوجه نمیشه ما دندون خودمون رو ترمیم کردیم. به جز این، سرامیک بسیار مستحمکه و به سختی آسیب میبینه. در کل برای اینله و انله سرامیک چیز خوبیه.


ترمیم اینله و انله چطور انجام داده میشه؟

پر کردن دندان معمولا یه پروسه خیلی ساده س که همش یه جلسه انجام می شه. اما اینله و انله به سادگی پر کردن دندون نیست. اینکار به دست کم 2 جلسه نیاز داره:

تصویر مراحل اینله و انله دندان
 • یه جلسه شما میرید پیش دندونپزشکتون
 • پوسیدگی دندان رو برمیداره
 • از حفره دندان که بعد از تراشیدن پوسیدگی به جا مونده قالب و ایمپرشن گرفته میشه
 • قالبه فرستاده میشه لابراتوار برای ساخت
 • لابراتوار قالب رو دقیقا متناسب با حفره دندون میسازه (ساختش خیلی جالبه)
 • لابراتور قالب رو برمیگردونه مطب دندونپزشکتون
 • شما یه جلسه دیگه تشریف میبرید پیش دندونپزشک و اینله یا انله رو به دندون متصل میکنه.

پاسخ به سوالات رایج درباره اینله و انله دندان

در این بخش سعی کردیم مهم‌ترین سوالایی که ممکنه کاربرامون درباره این ترمیم‌های غیر مستقیم داشته باشن رو جواب بدیم. اگه براتون مهمه، حتما با دقت سوال و جوابا رو بخونید. و اگه احیانا سوالی دارید که ما بهش پاسخ ندادیم، حتما توی بخش کامنت ها برامون بنویسید تا در اولین فرصت بهتون جواب بدیم. از صبر و حوصلتون بسیار بسیار سپاسگزاریم.

آیا انله همون روکش دندان است؟

نه به هیچ عنوان اینا رو نباید یکی دونست. روکش دندان یه ترمیم متفاوته و معمولا بعد از عصب کشی دندان انجام میشه. روکش مثل یه کلاه روی دندانی که معمولا عصب کشی شده قرار میگیره. نکته ش اینه که روکش دندان آخرین راه حل ترمیم دندانه. یعنی زمانی که پر کردن دندان و حتی اینله و انله نمی تونن دندان رو نجات بدن.

هزینه این ترمیم ها چقدره؟

هزینه اینله و انله معمولا از پر کردن معمولی بیشتره و بسته به اینکه آیا کامپوزیته یا آمالگام یا سرامیک … هزینه هاشم بسیار متفاوته.

آیا این دو روش درد دارن؟

معمولا نه. اما شاید تا زمانی که مواد از لابراتوار میرسن شما یکم احساس درد و حساسیت داشته باشید که البته برطرف میشه.

برای انجام این ترمیم به چه دندونپزشکی مراجعه کنیم؟

با اینکه دندونپزشکای عمومی این نوع ترمیم رو انجام میدن اما بهتره برای اینکار حتما به یه متخصص ترمیمی و زیبایی مراجعه کنیم.

این پست چقدر تونست بهت کمک کنه؟

امتیاز از راست به چپ بیشتر میشه!

میانگین امتیازات / 5. تعداد امتیازات

تا حالا کسی نظر نداده تو اولین نفر باش

ما متاسفیم که این پست براتون مفید نبوده

لطفا بهمون کمک کنید این پست رو بهتر کنیم

میشه لطفا بگی چطور میتونیم پست رو بهتر کنیم؟

یک دیدگاه درباره چیزی که خواندید بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 دیدگاه به “توضیح اینله و انله دندان به زبان ساده”

 • راحله
  27 مرداد 1400 در ساعت 6:10 ب.ظ

  سلام دکتر ممنون از بابت مطلب خوبتون می خواستم بدونم که آیا جنس این انله و اینله که میفرمایید آیا انتخابی هست؟ منظورم اینه که آیا دندانپزشک از ما میپرسه که چه جنس بذاره یا نه؟ چون کامپوزیت و اینا گران هستن میخواستم ببینم با آمالگام انجام میشه یا خیر اگر میشه قیمت اینله و انله را هم بفرمایید ممنون میشم. هم با کامپوزیت و هم با امالگام نقره. تشکر از سایت خوبتان و پیشاپیش بابت پاسخ به سوالات من

  • 29 مرداد 1400 در ساعت 9:19 ب.ظ

   سلام راحله گرامی
   بله اغلب انتخاب شماست که جنس اینله و انله رو چی انتخاب کنید. معمولا با کامپوزیت انجام میشه. هزینه اینله و انله بسته به جنسی که استفاده میشه متغییره. به زودی هزینه ها رو در آپدیت های بعدی اضافه خواهیم کرد.
   پیروز و پاینده باشید.