بعضی از افراد ممکنه از زمانی که دندونشون رو میکشن کمی درد داشته باشن. بعضی ها چند روز بعد از اون درد میکشن و بعضی ها هم ممکنه چند هفته تا چند ماه یا حتی چند سال بعد از اینکه دندون رو عصب کشی و پر کردن دندونشون درد بگیره. چیزی که اینجا میخونید توضیحاتی درباره علت درد دندان پر شده بعد از پر کردن دندان یا عصب کشیه. اگر شما هم این مشکل رو دارید خوندن این مقاله بهتون توصیه می شه.

چرا دندون بعد از پر شدن باید درد بگیره یا دچار حساسیت بشه؟

دندونا هم مثل هر جای دیگه ای از بدن یه سری عصب دارن که وارد شدن آسیب به این اعصاب یا تحریک شدنشون میتونه باعث بروز درد و حساسیت جزئی تا شدید بشه. قضیه اینه که در حین پر کردن دندان ، ممکنه این اعصاب تحریک بشن و یا سهوا تحت فشار قرار بگیرن، زمانی که این اتفاق بی افته، شما درد دندان پر شده رو تجربه می کنید. که خوشبختانه موقتیه و نباید زیاد طول بکشه.

رایجترین علت حساسیت و درد دندان پر شده که گفتیم موقتی هم هست شامل این موارد میشه:

 • درد جرئی ناشی از تزریق در ناحیه بی حسی موضعی (که ممکنه به عصب خیلی نزدیک شده باشه)
 • بزرگ بودن پرکردگی یا پر کردن بیش از حد و نامتوازن پر گردگی (یه جوری که پر کردگی بالاتر از سطح دندان قرار میگیره و زمانی که شما چیزی رو میجوید به عصب و پالپ دندون شما فشار وارد میشه و درد بعد از پر شدن دندان رو تجربه می کنید.
 • جویدن ناگهانی یک خوارکی سفت و سخت بعد از پر شدن دندان زمانی که هنوز بی حسی اثرش از دست نرفته (برای همینه که میگن تا 1 روز بعد از پر کردن چیز سفت و سخت نخورید مخصوصا بعد از پر کردن)

با این تفاسیر درد دندان پس از پر کردن به صورت جزئی تا متوسط طبیعیه و ممکنه برای بسیاری از افراد اتفاق بی افته اما این موضوع موقتیه و نباید زیاد طول بکشه. مثلا از چند ساعت، چند روز تا نهایتا یکی دو هفته شاید طبیعی باشه اما بیشتر ازون ممکنه نیاز به مراجعه به دندانپزشک داشته باشید.(منبع معتبر)

👋 برای انجام درمان دندانپزشکی در تهران فرم زیر را پر کنید

مینیمال

علت درد دندان پر شده هفته ها یا ماه ها پس از پر شدن دندان چیست؟

عکس شماتیک پر کردن دندان با آمالگام

مواردی که در بالا بهش اشاره کردیم تا حد زیادی طبیعی بودن و اگه دندونتون بعد از پر کردن دندان حساس میشد قابل توجیه بود. و گفتیم که دندون درد های اینچنینی موقتی هستن. اما اگر علت درد دندان پر شده شما این ها نباشه و هفته ها یا ماه ها بعد از پر شدن دندان دردی تجربه کنید علتش چی می تونه باشه؟ ادامه مقاله رو بخونید تا با مهم ترین علل درد دندان عصب کشی و پر شده آشنا بشید.

1. بیرون زدگی یا جایگذاری نامناسب پر کردگی

همونطور که میدونید دندون رو با کمک مواد پر کننده ای مثل آمالگام یا کامپوزیت پر می کنن. این مواد رو به آرامی داخل حفره ای که بعد از برداشتن پوسیدگی ایجاد شده قرار میدن. و بعد با نور یا حالا با چیز دیگه ای اونا رو سفت و سخت می کنند.

گاهای اوقات دندانپزشک به درستی مواد رو داخل حفره قرار نمیده و ممکنه مواد پر کننده یه مقداری بیرون از حفره باشن. شما میرید خونه و بعد وقتی میخوایید غذا بخورید متوجه میشید هر بار که لقمه رو گاز میگیرید دندونتون درد میگیره. در واقع این یکی از شایع ترین علت درد دندان پر شده هست و باید برای برطرف کردنش حتما و حتما برید تا دندونپزشک اون بخش اضافه و بیرون زده یا ناهماهنگ رو برداره اگرنه هر بار درد دندان پر شده شما حین گاز زدن و جویدن بیشتر می شه.

2. عفونت پالپ دندان

پالپ بخش زنده دندون شماست که زیر تاج و داخل ریشه ها قرار داره. زمانی که به هر دلیلی باکتری ها به این بخش از دندان وارد بشن باعث ایجاد التهاب و عفونت میشن. به این وضعیت هم میگن پلپیت. یعنی یه جورایی عفونت دندان. پالپیت می تونه یکی از دلایل درد دندان بعد از پر شدن باشه.

البته اینم بگیم که پالپیت بعد از ترمیم و پر کردن دندان اونقدرها هم شایع نیست اما در پرکردگی های جزئی میتونه تحت شرایط زیر رخ بده:

 • اگر به دندان پر شده دچار آسیب، جراحت یا ضربه بشه و این موجب موضوع باعث ترک خوردگی یا شکستگی دندان ها شده باشه شده.
 • اگر پوسیدگی عمقی بوده باشه و بدون اینکه دندونپزشک متوجه بشه دندان رو ترمیم کرده باشه. که در این صورت بعدا عفونت بیشتر میشه و درد دندان رو تجربه می کنیم.
 • و هچنین اگه دندان آسیب دیده قبلاً چندین بار پر شده باشه

آیا پالپیت درمان میشه؟

بله. اگر علت درد دندان بعد از پر شدن پالپیت باشه باید بگیم که درمان میشه. اگر پالپیت به قدری به عصب آسیب رسونده باشه احتمالا برای درمانش نیاز به عصب کشی یا درمان ریشه داشته باشیم. اگر تنها بخشی از پالپ دچار آلودگی و عفونت شده باشه هم تنها بخشی ازش که عفونی شده رو برمیدارن و ماباقی رو ایزوله و مهمر و موم می کنن که عفونت نکنه.

اینفوگرافی عفونت پالپ دندان

🔥 اگه دردت شدیده و به عصب مشکوکی اینو بخون: از کجا بفهمم نیاز به عصب کشی دارم؟

3. واکنش های آلرژیک به ماده آمالگام

بعضی از افراد حتی بدون اینکه بدونن به آمالگام حساسیت دارن. به مرور زمان وقتی آمالگام به عنوان پر کردگی استفاده میشه این افراد ممکنه حساسیت و درد جزئی تجربه کنن. البته این یه مورد نادره و خیلی کم پیش میاد که بدن شما به آمالگام حساسیت نشون بده. ولی اگر توی خانواده شما سابقه حساسیت به آمالگام باشه احتمالش زیاده درد دندان پر شده شما ناشی از حساسیت و واکنش به اون باشه.

4. درد ناشی از سایر دندان ها

همین چند وقت پیش دندون یکی از دوستان درد میکرد و نکته جالبش این بود که، دندونی که درد میکرد، 2 سال پیش عصب کشی و پر کرده بود. یعنی عملا دندانی که زنده نبود، داشت درد میکرد و کلی اسباب دردسر این دوستمون شده بود. دوستمون که حسابی به خاطر درد دندان پر شده شکایت میکرد، می گفت دم عید هم بود که ما حتی رفتیم به هزار زحمت یه مطب دندونپزشکی باز پیدا کردیم. و خودمون رو به یه دندونپزشک نشون دادیم. اما دکتر دندان پزشک سرسری فقط گفت دارو بخور تا بعد عید. تا اینکه وسطای عید متوجه شده بود که دندون عقل بالا، سمت راستش شکسته. واین دردی که حس میکرده، درد همین دندون عقل خیر ندیده بوده.

تصویر شماتیک دندان عقل نهفته

🔥 علاج درد دندان عقل رو اینجا پیدا کن: 12 روش درمان درد دندان عقل

5. آبسه لثه

اگه اطراف دندان پر شده شما درد می کنه و یکمی هم ورم داره این احتمال رو بدید که آبسه لثه داشته باشید. چون درسته که دندان خودش مشکلی نداره یا شایدم عصب کشی شده باشه، اما بافت لثه اطرافش می تونه دچار آبسه یا ضایعات دیگه بشه.

عکس شماتیک آبسه لثه

🔥 نمیدونی علائم آبسه لثه چیه؟ 👈 همه چیز درباره آبسه لثه

6. فرسودگی پرکردگی های قدیمی

بعضی وقتا هم ممکنه پر کردگی ها بعد از سال ها دچار فرسودگی بشن و تکه های اون یا پالپ دندون آسیب بزنن یا حین جویدن فشاری که بهشون وارد میشه باعث درد بشه. اینجا باید اقدام به تعویض پر کردگی های قدیمی کنیم. یعنی پر کردگی از هر جنسی که باشه رو برمیدارن وبعد دوباره دندون رو پر می کنن.

🔥 اگه این مشکل رو دارین این پست رو از دست ندین: همه چیز درباره پر کردن دندان

7. بلیچینگ دندان

بلیچینگ یه درمان رایج دندانپزشکی هست که دندون ها رو سفید می کنه. اینکار با کمک ژل های سفید کننده و نور های خاصی انجام میشه. معمولا بعد از بلیچینگ، لثه و دندان شما دچار حساسیت موقت میشن. اگر بعد از بلیچینگ احساس کردید که اطراف دندان عصب کشی شده یا پر شده شما درد میکنه این احتمال رو بدید که موقتی باشه و بعد از یکی دو روز برطرف بشه.

8. پوسیدگی ثانویه دندان ها

اگر دندون عصب کشی نشده باشه و صرفا اون رو با مواد پر کننده ترمیم کرده باشن احتمال پوسیدگی اون در آینده وجود داره. به این پوسیدگی که ممکنه در اطراف یا زیر پر کردگی ایجاد بشه، پوسیدگی ثانویه دندان گفته می شه. درد دندان پر شده بعد از چند سال میتونه ناشی از پوسیدگی ثانویه باشه. در این مواقع باید پر کردگی رو بردارن و مجددا ترمیم انجام بشه.

این پست چقدر تونست بهت کمک کنه؟

امتیاز از راست به چپ بیشتر میشه!

میانگین امتیازات / 5. تعداد امتیازات

تا حالا کسی نظر نداده تو اولین نفر باش

ما متاسفیم که این پست براتون مفید نبوده

لطفا بهمون کمک کنید این پست رو بهتر کنیم

میشه لطفا بگی چطور میتونیم پست رو بهتر کنیم؟

یک دیدگاه درباره چیزی که خواندید بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 دیدگاه به “8 علت درد دندان پر شده حتی بعد از عصب کشی دندان”

 • ف
  22 آبان 1401 در ساعت 6:52 ب.ظ

  سلام وقت بخیر، سع ماه پیش ، پزشک روی دندان من، درمان پالپ زنده انجام دادن، ینی گفتن که به عصب رسیده ولی برات عصب کشی نکردم، از همون موقع هر غذا یا نوشیدنی گرم میخورم، حدودا سی چهل ثانیه درد میکنه، گاهی وقتا موقع خوردن نوشیدنی سرد هم، انگار نبضش میزنه، ولی دردهام قابل تحمله،
  حالا نمیدونم چیکار کنم، پزشکم گفته بودن که بعد از شش ماه دوباره ویزیت شم، الان هنوز سه ماه گذشته، به نظرتون، مشکلی وجود داره? خیلی استرس دارم

  • 23 آبان 1401 در ساعت 1:22 ب.ظ

   سلام کاربر گرامی
   شما در طول این 3 ماه درد ضربان دار و حساسیت دندانی که درمان ریشه شده دارید؟ اگر اینطور هست بهتره به دندانپزشک مراجعه کنید. با گرفتن یه گرافی اگر مشکلی وجود داشته باشه تشخیص داده شده و برطرفش می کنند. استرس نداشته باشید ولی حتما به دندانپزشک مراجعه کنید تا اگب مشکلی بود همین الان برطرف بشه نه 3 ماه دیگر.
   پاینده باشید گرامی🌹

 • sanaz
  30 مهر 1401 در ساعت 12:55 ق.ظ

  سلام خسته نباشید
  من دندونم رو چهار ماه پیش سطحی پر کردم و از وقتی که پر کردم درد داره ولی اخیرا دردش خیلی زیادتر شده
  پیش هر دکتری هم میرم میگن مشکلی نداره و خیلی هم خوب پر شده

  • 1 آبان 1401 در ساعت 9:59 ق.ظ

   سلام ساناز گرامی
   همیشه دردی که فکر می کنید برای دندان پر شده هست لزوما مربوط به اون دندان نمیشه. چک بفرمایید ببینید مشکل از دندان های مجاور یا دندان عقل نیست؟ دفعه دیگر که به دندانپزشک مراجعه کنید درخواست کنید که از دندان های دیگر عکس بگیرند (مشخصا دندان عقل)
   پاینده باشید🌹

 • Simin
  12 مهر 1401 در ساعت 6:41 ب.ظ

  سلام خسته نباشید
  ۹ ماه پیش دندونی که پر کرده بودم مواد داخلش شکست و خالی شد، دکترم این بار دندونم رو عصب کشی کرد و مجددا پر کرد الان حدودا ۳ روزه که با برخورد اب یا خمیر دندون بهش به شدت درد میگیره و بعضی مواقع هم درد خفیفی رو داخلش حس میکنم
  ممنون میشم راهنماییم کنید.

  • 25 مهر 1401 در ساعت 11:55 ق.ظ

   سلام سیمین گرامی
   این موضوع میتونه ناشی از عصب کشی ناموفق دندان باشه البته احتمالش کم هست اما نمیشه نادیده ش گرفت. با یک گرافی دندان میشه اطلاعات بیشتری به دست آورد. شما می تونید با گرفتن یک گرافی ساده از دندانی که به تازگی عصب کشی کرده اید به یک دندانپزشک مراجعه کنید تا ایشون تشخیص بدن چه مشکلی پیش اومده
   پاینده باشید و پوزش بابت تاخیر چون تعداد کامنت ها بسیار زیاده🌹

 • سلام من یکی از دندان هام رو سه سال پیش پر کردم اما الان وقتی آب سرد میخورم و در بیشتر مواقع درد دارم میشه بگید از چیه؟
  10 دی 1400 در ساعت 2:21 ب.ظ

  عالی

  • 10 دی 1400 در ساعت 3:05 ب.ظ

   سلام دوست عزیز
   این حساسیت به سرما و گرما میتونه ناشی از تحلیل مینای دندان شما باشه. یعنی مینای دندان نازک شده و شما درد رو از لایه زیرینش که به سرما و گرما یا خوراکی های اسیدی حساس هست احساس می کنید. بهتر است که دندان شما از نزدیک توسط یک دندانپزشک معاینه بشه.
   پاینده و پیروز باشید

 • مهرسام
  6 خرداد 1400 در ساعت 8:34 ب.ظ

  من 1 هفته س دندونمون کشیدم خیلی درد داره دکتر میگه طبیعیه اما بیشتر روز رو درد دارم چکار کنم؟

  • 7 خرداد 1400 در ساعت 2:42 ب.ظ

   سلام دوست گرامی اگر به صورت مزمن درد می کنه حتما به صورت حضوری به مطب دندانپزشکتون مراجعه بفرمایید. میتونید هر 6 ساعت یکبار هم مسکنی مثل ژلوفن بخورید